Perşembe, Şubat 9, 2023
Google search engine
Ana SayfaHABERLERRusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukrayna ile İstanbul'daki müzakerelerin sonuçlarını yorumladı: İlerisi için...

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukrayna ile İstanbul’daki müzakerelerin sonuçlarını yorumladı: İlerisi için olumlu

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Çin’in Anhui eyaletindeki Tunşi kentinde gazetecilere Rusya ve Ukrayna arasında İstanbul’da dün yapılan müzakereleri değerlendirdi.

“OLUMLU GELİŞME OLARAK GÖRÜYORUZ”
Müzakerelerin olumlu geçtiğini belirten Lavrov, “İstanbul’da dün yapılan müzakerelerin sonuçlarını ileriye dönük olumlu gelişme olarak değerlendiriyoruz.” dedi.

“KIRIM VE DONBAS KONUSUNDA İLERLEME VAR”
Bunun nihai sonuç henüz olmadığına dikkati çeken Lavrov, şunları kaydetti:

“Ukraynalı müzakerecilerin, Ukrayna’nın nükleer ülke olmaması ve blok dışı olması statüsünün ve NATO çerçevesi dışında güvenliğin sağlanması gerektiğini teyit etmesi gibi Ukraynalı meslektaşların Kırım ve Donbas meselelerinin kesinlikle çözülmüş olması yönündeki anlayışlarının önemli bir ilerleme olduğunu düşünüyorum.”

TÜRKİYE’NİN BARIŞ ÇABALARI
Dün, Türkiye’nin Rusya ile Ukrayna arasındaki ara buluculuk girişimleriyle İstanbul’da iki ülke heyetleri arasında ateşkesin sağlanması amacıyla yüz yüze müzakerelerin 4’üncüsü düzenlenmişti. Yüz yüze müzakereler, İstanbul’dan önce 3 defa Belarus’ta gerçekleşmişti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments